Share

Ceylanpınarlılar 57 Yıldır Belediye Sireni ile İftar Açıyorlar

Ceylanpınar'da vatandaşlar 57 yıldır belediye sireni ile iftar açıyorlar.

1960'da Ceylanpınar'ın Belediye olmasıyla birlikte başlayan iftar borusu geleneği 57 yıldır aralıksız ediyor. 1960'ta 1980 darbesine kadar top atma şeklinde başlayan iftar duyurusu 1980 darbesinden sonra siren çalma şeklinde devam etti. Suriye iç savaşının başlamasıyla vatandaşlarda tedirginlik uyandırmaması amacıyla kısa bir süreliğine kesintiye uğrasa da sınır hattının sakinleşmesiyle birlikte iftarda siren çalma geleneği devam ediyor.

Ceylanpınar Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Daşkıran, 57 yıldır hem bir hizmet olarak ve gelenek haline gelen vatandaşların 20 yıl top atışı ve 37 yıl da siren çalma şeklinde sahur ve iftar vakitlerinde bilgilendirdiklerini söyledi.

Ceylanpınar'ın 1960'ta belediye olmasıyla iftar ve sahur uyarısı geleneğinin başladığını vurgulayan Daşkınar, "1960'dan bu yana 57 yıllık bir gelenek olan öncesinde top atma şeklinde ve daha sonrasında siren çalarak 11 ayın sultanı Ramazan ayında hem iftarda hem sahurda vatandaşlarımızı haberdar ediyoruz. Bu geleneği devam ettirirken sağlıklı bir hizmetin sunumu için ilçe müftülüğümüzden gönderilen saat tarifelerine göre bizlerde bu konuyla alakalı bir personel görevlendirmiş bulunmaktayız. Bu hizmetimizi, bu hizmetimizi devam ettirmekteyiz." diye konuştu.

Oluşturulma Tarihi : 12.06.2017